Marka – İsim Tescili Araştırma – Sorgulama Nasıl Yapılır?

Marka, isim, patent araştırma konularını en basit şekilde sizler için ele aldık. Merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Sosyal Medyada Paylaş

Markanın ne olduğunu ve işletmeniz için neden markanızı tescil ettirmeniz gerektiğini önceki yazılarımızda anlatmıştık. Tekrar okumak isterseniz aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bugünkü konumuz biraz daha çetrefilli bir konu.

Konumuz Marka Araştırma.  Bu makalede aşağıdaki soruların kesin cevabına ulaşacağınızı garanti ediyoruz.

-Marka araştırma nedir?

-Marka araştırma nasıl yapılır?

-Marka araştırma yaparken dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Öncelikle karıştırılan önemli bir sorunu ortadan kaldıralım. Patent araştırma ve patent tescili başka bir şeydir. Çoğu insan marka patenti almak istiyorum? İsim patentimi almak istiyorum gibi sorular soruyorlar. Patent bir buluştur. İcattan bahsediyoruz yani. Marka tescili ya da diğer kullanılan şekliyle isim tescili ise isimdir. Bunu lütfen karıştırmayın.  Daha detaylı olarak bu konuyu ele alacağımız bir yazı hazırlıyoruz. Merak etmeyin.

Konumuza dönersek marka – isim araştırma, kullanmak istediğiniz markanın kullanımda olup olmadığını, kullanılıyorsa kim tarafından hangi tarihte tescil edildiğini sizlere sunan bir araştırma metodudur. Marka araştırma ile başvurmak istediğiniz marka ismini olabilecek en detaylı şekilde araştırabilirsiniz.

Yukarıda çok basit bahsetmiş olabiliriz. İşlerin karışacağı noktaya henüz varmadık. Hemen endişelenmeyin. Problemleriniz için buradayız. Önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Marka tescili yaparken sınıf(emtia) seçmek zorundasınız? Sınıf (emtia) seçimini sizler için aşağıdaki yazımızda ayrıntılı bir şekilde ele almış ve pekişmesi için video eklemiştik.

Marka araştırma yaparken de Türk Patent ve Marka Kurumunun belirlediği sınıflara göre araştırma yapmalısınız. Yukarıda linkten sizi yönlendirdik. O yazıyı ve videoyu mutlaka izleyiniz. İzledikten sonra buradan tekrar devam ediniz. Markada 1’den 45’e kadar sınıflar vardır. Örneğin siz emlak işi yapıyorsunuz. Bunun Türk Patent’in sınıf listesinde geçirdiği tam kelimesi “gayrimenkul komisyonculuğu” ‘dur. Sınıf 36’ dır. Sınıfınızı bilmiyorsanız ücretsiz marka sınıf robotumuzdan faydalanabilirsiniz. Ayrıca faaliyetlerinizin karşılığına göre bir tablo hazırladık. Üstelik bu hizmetler ücretsiz.

Ücretsiz Sınıf Robotu;

Ücretsiz Faaliyet Tablosu;

Neden marka sınıflarıyla ilgili bu kadar çok konuştuk biliyor musunuz? Çünkü en kritik nokta burası. İlerledikçe şekillenecek merak etmeyin. Araştırılacak marka isminizi yazıyorsunuz. Biz buna “TEST” diyelim. Yani tescillenmesini istediğiniz marka adı “TEST” olsun. Yaptığınız iş emlak olsun. Emlak gayrimenkul örneğinden devam edelim isterseniz. Yukarıdan bakmıştık. Gayrimenkul komisyonculuğu yapıyorsunuz ve sınıf 36 idi. O zaman “TEST” ismini araştırırken sınıf 36’ya göre yani yaptığınız faaliyete göre araştırma yapıyorsunuz. Boşta ise o sınıfa marka tescil başvurusu yapmanız mantıklı bir harekettir. Ancak sınıf 36’da “TEST” diye bir marka adı tescilli ise yapmanız gereken bizimle iletişime geçmektir. 0850 308 53 30 numaramızı arayarak destek alabilirsiniz. Sorunu anladınız değil mi? Tescillemek istediğiniz marka ismi sizin faaliyetinizle uyan sınıftan kullanılıyorsa bizimle iletişime geçseniz iyi olur. Marka uzmanlarımızın inceleme yapmasında fayda var.

Neden “TEST” diye araştırma yaptık “TEST EMLAK” ya da “TEST GAYRİMENKUL” diye araştırma yapmadık. Çünkü değerli işletme sahipleri emlak ya da gayrimenkul sizin yaptığınız iştir. “TEST” sizin markanızdır. Siz “TEST” markasının marka sınıf kodunuzdan boş olduğunu görürseniz başvuruyu “TEST EMLAK” ya da “TEST GAYRİMENKUL” olarak yapabilirsiniz. Sadece “TEST” olarak yapıp tescillediğinizde de kendiniz tabelaya “TEST EMLAK” ya da “TEST GAYRİMENKUL” yazabilirsiniz. Ama araştırma yaparken lütfen yaptığınız işi ekleyerek araştırma yapmayınız. O şekilde marka araştırması yaptığınızda direk kelimelerin tamamına göre araştırma yapmış oluyorsunuz. Geniş kelime olarak arama yaptığınız için “TEST” diye gayrimenkul sınıfından bir marka varsa bile sizin karşınıza çıkmayacak ve siz hatalı bir marka araştırma yapmış olacaksınız.

Tekrar tekrar açıp okuyun. Takılırsanız bizi arayın. Yeter ki iş düzgün olsun. Neden sınıflara dikkat ediyoruz marka araştırırken? Çünkü o sınıfın karşılığı olan faaliyette iş yapıyorsunuz. Yapmadığınız işin sınıfını araştırabilirsiniz. İlerde o işe girmek isteyebilirsiniz. Gayrimenkul işinin yanında o aynı marka isminde farklı işlerde yapmak istiyor olabilirsiniz. Bunlar sorun değil. Yeter ki o sınıflara göre araştırma yapın. Verdiğimiz örnekleri kendinize göre şekillendirmenizi öneriyorum. Lütfen önce araştırın. Ya da bu işi bize bırakın uzmanlarımız tüm hatlarıyla başvuru yapacağınız marka ismini gözden geçirip değerlendirsin.

Çok fazla uzatmadan bitirmek istiyorum. Sizler için ücretsiz marka araştırma robotu hazırlıyor ve özel bir marka araştırma videosu çekiyoruz. En kısa sürede hem sitemizde HİZMETLERİMİZ bölümüne hem de bu yazının altına eklenecektir.

Daha Fazla Yazı

Marka

İsim Tescilinin Günümüz Dünyasında Önemi

İsim Tescili Neden Bu Kadar Önemlidir? Marka tescilinin neden kadar önemli olduğunu size maddelerle açıklamak istiyorum. Günümüzde rekabetin hızla arttığı iş dünyasında, işletmenizin fikri ve

Marka

Marka Tescili Satış İçin Neden Önemlidir?

Marka Tescili Ürün Satışı Yapmadan Almanız Gerekiyor Marka tescili, temelde kullandığınız ismi başkası kullanmasın ve siz biricik olun diye almanız gereken bir fikri haktır. Günümüz