Türk Patent ve Marka Kurumunun Belirlediği Marka Tescil Sınıf (Emtia) Seçimi Nasıl Yapılır?

Marka tescili için hangi marka sınıfına (emtiasına) ait olduğunuzu bilmiyorsanız endişelenmeyin. E-Patent imdadınıza yetişti.

Sosyal Medyada Paylaş

İşletmenizin ya da ürününüzün ismine karar verdiniz. Logonuzda var. İsminizi tescil ettirmek istiyorsunuz.  Karşınıza bu aşamada çıkacak marka ile ilgili hem bugün hem de gelecekte çıkması olası potansiyel bir sorun var. Bu sorunun adı marka sınıfı seçimi yani marka emtia seçimi denilebilir. Peki nedir bu marka sınıfı?

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun belirlediği 45 sınıf(emtia) vardır. Türk Patent, bu marka sınıflarını yaptığınız işe, faaliyete, ürünün cinsine, ne ürettiğinize gibi ayırmıştır. Yani sizden kısacası tescillenmesini istediğiniz marka ismi dışında birde ne iş yaptığınızı bilmek istiyor. Ancak buna karar vermeden önce faaliyetlerinizi iyi bilmeniz gerekiyor. Yani diyelim ki emlak işi yapıyorsunuz. Ama birkaç ay sonra otomotiv işine de girmeyi düşünüyorsunuz. Baştan hem emlak sınıfı için hem otomotiv için seçim yaparsanız faydanıza olacaktır. Kafanız karıştı değil mi?

İsterseniz sitemizdeki  araçları kullanarak ve örnekleyerek sizlere anlatalım.

Markada faaliyetlerinizin karşılığı olan 45 sınıf vardır. 1’den 35’e kadar olan sınıflar üretim ile alakalı, 35’ten 45’e kadar olanlar hizmetle alakalı olup 35 her türlü satış sınıfıdır.

Marka sınıf kadar koruma sağlar. Ne kadar sınıfa sahipseniz o sınıflarda kimse markanızı kullanamaz.

Her bir sınıfın içerisinde birden fazla faaliyet vardır. Önemli olan sizin sınıfın içinde geçen hangi faaliyeti yaptığınızdır.

Unutmayın. Sınıfınızı belirlerken işletmenizin şu an yaptığı faaliyetler veya ileride yapacağınız faaliyetlere göre verdiğiniz hizmet türü ya da üretip satışını yaptığınız ürünün kategorisi önemlidir.

Marka tescil başvurusu yapıldıktan sonra sınıf ekleme yapamazsınız. Eklemek istediğiniz sınıfla yeni bir marka başvurusu yapmanız gerekir. Marka başvurusunda günlerin, dakikaların hatta saniyelerin önemi vardır. Size uyan ancak seçmediğiniz marka sınıfını başka biri o sınıftan markasını tescilleyebilir ve siz o faaliyeti o sınıftan kullanamazsınız. O yüzden başlangıçta marka sınıfınızı dikkatli seçiniz.

Sizler için birkaç örnek hazırladık. Linkle sayfanın altında tabloyu inceleyerek faaliyetlerinize marka sınıflarına bakarak seçebilirsiniz.

Telefonla Destek;

0850 308 53 30

Daha Fazla Yazı

Marka

Şirket Kurmadan Marka Tescili

Şirket kurmadan marka tescili yaptırmak ve haklarınızı korumak mümkündür ve E-Patent sayesinde oldukça basit bir işlemdir.

Marka

İsim Tescilinin Günümüz Dünyasında Önemi

İsim Tescili Neden Bu Kadar Önemlidir? Marka tescilinin neden kadar önemli olduğunu size maddelerle açıklamak istiyorum. Günümüzde rekabetin hızla arttığı iş dünyasında, işletmenizin fikri ve