Sipariş Verdikten Sonra Neler Oluyor?

Marka tescil başvurusu yaptıktan sonra E-Patent’te neler yapıyor? Markanız nasıl işlemlere tabii tutuluyo? Tüm süreci sizler için özetledik.

arrow-img
1

Başvurunuz Yapılıyor

Öncelikle marka tescil başvurusunun tüm adımlarını ödemenizi de yaparak eksiksiz tamamlayınız. Başarılı bir şekilde sipariş verdiğinizde mutlaka SMS ve Mail alırsınız. Marka tescil başvurusu yaparken girdiğiniz tüm bilgiler kontrol ediliyor başvurunuz yapılıyor. 

arrow-img
2

Markanız Sürece Giriyor

E-Patent, Türk Patent'e gerekli evrakları sunarak marka başvurusunu yaptıktan sonra markanız Türk Patent'in belirlediği inceleme sürecine giriyor. İnceleme süreci E-Patent'in değil Türk Patent'in belirlediği bir süreçtir. Aşağıda ne kadara kadar uzayabileceğini ayrıntılarıyla belirtilmiştir.

3

Markanız Tescilleniyor

Herşey yolunda gittiğinde markanızın tescil noksan aşamasına geliyor. Tescil noksan işlemlerinizi de tamamladıktan sonra işlemleriniz tamamlanıyor ve markanız Türk Patent tarafından tescilleniyor. Tescil noksan aşamasında endişe edecek bir durum yok. Sizinle iletişime geçiyoruz.

Marka Sürecini Öğrenin

Markanız başvuru anından marka tescil belgesinin gönderilmesine kadar Türk Patent’in belirlediği bir dizi sürece girer. Aşağıda bu süreci detaylıca anlattık.

ADIM 1

Marka başvurusunun ardından maksimum 3 ay içinde Türk Patent uzmanı benzerlik araştırması ile birlikte yayın kararı çıkar. (İnceleme ile ilgili resmi bir süre yoktur.)

ADIM 2

İnceleme sonrasında yayın kararı, kısmi yayın ve red olmak üzere 3 ayrı karar çıkar. Kısmi yayın ve red kararı çıkması durumunda gerekli görülmesi halinde TürkPatent’e itiraz yazılabilir.

ADIM 3

Yayın kararına diğer marka sahiplerinin itiraz süresİ bültende yayın tarihinden itibaren 2 aydır. Bu süre içerisinde itiraz gelirse ve gerekli görülmesi halinde itiraza cevap yazılabilir.

ADIM 4

Tescil kararı çıkan marka başvurusunun tescil noksan harcı ödenir. Tescil noksan harcı (o yıl harç tutarı ne kadarsa )müşteri tarafından ödenir. E-PATENT'ten tüm işlemleri yapabileceksiniz. Ödenen bu rakamla birlikte marka tescil belgesi 1 ay içerisinde Türk Patent tarafından E-PATENT'e gönderilir. E-PATENT marka tescil belgesini mail yoluyla müşteriye atmakla yükümlüdür. Ödenen bu rakam ilk 10 yıllık kullanım harcıdır. Bundan sonraki süreçte her 10 yılda bir markanın yenileme harcı yatırılarak sonsuz kullanım elde edilir.