Marka Nedir? İşletmeniz İçin Marka Tescili Neden Gereklidir?

Bu yazımızda markanın tanımını öğrenebileceğiniz gibi işletmeniz için marka tescilinin ne kadar kritik olduğunu anlayacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Patent olarak bizlere yüzlerce kez sorulan bir soru var. Neden markamı tescil ettirmeliyim? Ne gerek var yani. Böyle gidiyor işte işler ne güzel.

Aslında neden markamı tescil ettirmeliyim sorusunun içinde kitlelerin kandığı bir şey var. Soru cümlesinin içinde “markamı” kelimesi geçiyor. Ama neden tescil ettirmeliyim diye soruluyor?

Sizlere E-Patent olarak çok net bir açıklama yapıyoruz. Tescil ettirmezseniz siz marka değilsiniz. Evet. Bu doğru. Maalesef durum bu. İsmi olan bir işletme, ürünlerine belki de başkasının isimlerini kopyalayarak ortaya bir şeyler çıkartıp satan bir yer. Ama emin olun marka değilsiniz.

Eski zamanları hepiniz biliyorsunuz. Padişahların soyadı yoktu. 1.Bayezid, 2.Mehmet. Peki nasıl ayırt ediliyordular. Lakaplarıyla. Yıldırım Bayezid, Fatih Sultan Mehmet. Bu lakaplar sayesinde günümüzde bile o şekilde biliniyorlar. Yaptıklarıyla birer marka oldular. Ama ayırt edilmek için lakaplar takıldı. Buradan bir marka olmak için sadece isim koymak yetmiyor. Onu anlayabiliyorsunuz. Ancak bu başka bir yazımızın konusu. Biz asıl konumuza geri dönelim.

Soyadı kanunuyla birlikte insanları birbirinden ayırt edebiliyoruz. Peki ya işletmeniz. Tabelaya ne asıyorsunuz? Dükkânı açarken masa, sandalye, tabela tamamdır şeklinde düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Eksikliklerinizin karşılığını para cezalarıyla alabileceğiniz gibi, unutmayın işin ucunda hapis cezası bile var. Çünkü siz bir başkasının markasına tecavüz ediyor olabilirsiniz. Buraya kadar aslında defalarca tarif ettiğimiz nedir bu marka?

Marka nedir?

Türk Patent ve Marka kurumuna göre tanımı bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Yani kısaca amaç bir işletmenin mal ve hizmetlerinin diğer işletmenin mal ve hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlamaktır. Gördüğünüz gibi padişah lakaplarından başladığımız marka serüveninin temelinde ayırt edicilik var.

Farklı bir isim türeterek marka oluşturabileceğiniz gibi kendi isim ve soy isminizle de marka oluşturabilirsiniz. Belki bir logo tasarlarsınız. Ayırt ediciliğinizi daha da belli edersiniz. Bir şey fark ettiniz mi? Oluşturabilirsiniz gibi geniş zamana uyan kelimeler kullanıyoruz. Neden?

Çünkü ismi koydunuz. Logonuzda var. Tamamda siz henüz marka değilsiniz. Siz başlangıçta sadece marka tescil başvurusu yapabilirsiniz. Bu bir süreç. Hemen sonuçlanmıyor. Kararı Türk Patent ve Marka Kurumu veriyor. Ama sizleri bu süreçte marka olmanız için gerekli isim araştırması, yani markanız daha önce birisi tarafından kullanılıyor mu? Faaliyetinize göre marka sınıfı seçme gibi kritik konularda yalnız bırakmıyoruz. Marka tescil başvurusu yaptığınız andan markanızın tescil belgesini alana kadar yanınızda oluyoruz. Doğru duydunuz. Marka tescil belgesi diye bir belge var. İnanın çocukluğunuzda lise diploması almış kadar mutlu oluyorsunuz.

Yukarıda kullandığımız bildiğiniz ya da bilmediğiniz tüm konular açıklığa kavuşacak. Merak etmeyin. 

Marka tescil başvurusu yapmak için;

Telefonla Destek;

0850 308 53 30

Daha Fazla Yazı

Marka

İsim Tescilinin Günümüz Dünyasında Önemi

İsim Tescili Neden Bu Kadar Önemlidir? Marka tescilinin neden kadar önemli olduğunu size maddelerle açıklamak istiyorum. Günümüzde rekabetin hızla arttığı iş dünyasında, işletmenizin fikri ve

Marka

Marka Tescili Satış İçin Neden Önemlidir?

Marka Tescili Ürün Satışı Yapmadan Almanız Gerekiyor Marka tescili, temelde kullandığınız ismi başkası kullanmasın ve siz biricik olun diye almanız gereken bir fikri haktır. Günümüz