Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patent nedir? Patent başvurusu nasıl yapılır? En ufak detayına kadar öğrenmeye hazır mısınız?

Sosyal Medyada Paylaş

Patent başvurusu ister şirket olun ister şahıs bir fikriniz yada buluşunuz varsa ilk öğrenmeniz gereken şeydir. Çoğu insan patent başvurusu ile marka tescil başvurusunu birbirine karıştırıyor. Bunu daha önceki yazımızda anlatarak karışıklığı gidermiştik. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Bu yazımızın konusuna geri dönersek size ilk bilmeniz gereken şeyden bahsetmek isterim. Patent başvurusu yapmadan önce patentin ne olduğunu bilmenizde fayda var. Size bunu sıkıcı bir dille değil daha basit ve akılda kalıcı bir dille anlatacağım. İnsanlığın ilk zamanlarına dönelim o karanlık zamanlarda önce maalesef ayaklarımız ve ellerimizle yürüyorduk. Daha sonra ağaçlarda bulunan yiyeceklere ulaşmak için hafiften doğrulmaya başladık. Bir iki denemeden sonra açlığımızı gidermek için sadece avlanmaya yani ete ihtiyacımız yoktu. Ağaçlar, bizim için birer besin kaynağına dönüşmüştü.

Zaman yolculuğumuza devam edelim. Avlanmak ve korunmak. Ağaçlardaki meyve ve sebzeler bize yetmiyordu. Ete ihtiyacımız vardı. Protein alarak daha güçlü olmamız gerekiyordu. O zamanlardan buna çok ihtiyacımız vardı. Hem açlığımızı dindirmek hem de yırtıcılardan korunmak için bize bir yol lazımdı. Bu yol aletten geçti. Aslında ilk silahı böyle bulduk. Bunu düşündüğümüzde beynimiz biraz daha büyüdü. Ama biz size nörolojiden bahsetmeyeceğiz. İlk silah bir taştı. Onu keskinleştirdik. İyice biledik. Hem savunmada hem saldırıda etkili kıldık. Daha önce olmayan bir şeyi icat ettik. Bir buluşa imza attık. Aslında onu seri üretime geçirmeyi bile başardık. Tabi bildiğiniz fabrika mantığı seri üretimden bahsetmiyorum. İşe yaradığını gören tüm insanlar bu taştan yapmaya başladılar. Buna mecburdular. Çünkü korunmak ve avlanmak o zamanda hayatta kalmak için elzemdi. Belki de bir kişinin bulduğu icat inanılmaz bir şekilde yayıldı. Ama seri üretime geçmek o kadar da kolay değildi. Sonuçta bu aletin bir tekniği vardı. Keskin olmalıydı. Belirli bir şekli olmak zorundaydı. Sonuçta bir amaca hizmet ediyordu.

Yukarıda size patentin tanımından bahsettim. O zamanlar E-Patent olmadığından tabi icadı yapanın patent başvurusunda bulunması diye bir şey yoktu. 😀

Bir şeyin patent olması için buluş basamağını geçmesi gerekir. Yani gerçekten daha önce olmayan yapılmamış bir şeyi yapmalısınız. Bakın var olan bir aleti geliştirmekten bahsetmiyorum. Geliştirme işlemine faydalı model denir. Yani kaleme silgi taktınız silgili kalem oldu. Silgili kalem bir patent değil faydalı modeldir. Faydalı model konusuna ayrıca değineceğiz. Ama ne demek istediğimi anladınız. İlk siz yapacaksınız. Ayrıca yaptığınız şey sanayiye elverişli olacak. Seri üretime geçirebilecek. Bu çok önemli. Bir amaca hizmet etmeli. Çoğaltılıp insanlığa faydalı olmalı. Konunun uzmanı tarafından teknik alanda kolay bir şekilde tasarlanmayacak seviyede olmalı.

Patent Başvurusu

Patentin ne olduğunu öğrendiniz. Şimdi size patent başvurusundan bahsetmek istiyorum. Patent başvurusu için mutlaka ama mutlaka bir marka ve patent vekiline danışmanız gerekir. Çünkü patent için Türk Patent ve Marka Kurumu’na ayrıntılı bir dosya sunmak zorundasınız. Bunu şahıs olarak tek başına yapmanız neredeyse imkansızdır. Çünkü bir patent vekilinin patentinizi yazması gerekiyor. Yazıdan bahsetmişken Türk Patent ve Marka Kurumu mühendislerinin anlayabileceği türden bir yazıdan bahsediyorum. Dosyanızın sürekli geri gelmesini yada reddedilmesini istemiyorsanız baştan işi sağlam yapacaksınız. Aksi halde hem paranız hem zamanınız boşa gider. Bu dosyada tarifnameden, buluşun özetine başvuru formunun eksiksiz doldurulmasından isteklere kadar bir çok birbirinden bağımsız işleyen yer var. Hepsi ayrı özen gerektiren işler.

Ancak en çok özen gerektiren nedir diye sorarsanız patent araştırması derim. Evet doğru duydunuz. Bir buluşunuz var ve sadece sizin aklınıza geldiğini düşünüyor olabilirsiniz. Etrafta baktınız göremediniz. İnternette de yok. O zaman tamam o bir icat. İlk siz yaptınız. Ne yazık ki işler böyle yürümüyor. Bilmediğiniz binlerce konu var. Marka ve patent vekili sizin yerinize özel bir programla patent araştırması yapar. Bu araştırma dünya genelini kapsar. Benzer icatlar var ise değerlendirir ve size ayrıntılı bir rapor sunar. İcadınız gerçekten icat mı yoksa faydalı model mi? Patentin kendi içinde en çok karıştırıldığı bölüm bu. Herkes yeni icat çıkardım sanıyor. Ama belki de bu bir geliştirmedir. Var olan bir ürüne birkaç ekleme yaparak daha işe yarar bir hale getirmek patent değildir. Bu konularla ilgili aşağıdaki linkten bize ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda faydalı modelden bahsedeceğiz. Bir daha görüşene dek kendinize iyi bakın.

Daha Fazla Yazı

Marka

İsim Tescilinin Günümüz Dünyasında Önemi

İsim Tescili Neden Bu Kadar Önemlidir? Marka tescilinin neden kadar önemli olduğunu size maddelerle açıklamak istiyorum. Günümüzde rekabetin hızla arttığı iş dünyasında, işletmenizin fikri ve

Marka

Marka Tescili Satış İçin Neden Önemlidir?

Marka Tescili Ürün Satışı Yapmadan Almanız Gerekiyor Marka tescili, temelde kullandığınız ismi başkası kullanmasın ve siz biricik olun diye almanız gereken bir fikri haktır. Günümüz