Marka Tescili ve Patent Tescili Arasındaki Farklar Nelerdir?

Marka ve Patent tescili sürekli birbirleriyle karıştırılıyor. Bu yazımızda bu sorunu ortadan kaldırıyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş

E-Patent olarak karışıklığı ortadan tamamen kaldırıyoruz. Bu yazının sonunda marka ve patentin ne olduğunu, neden birbirinden ayrı tutulması gerektiğini daha iyi anlayacaksınız. Çevrenizdekileri düzeltmeniz onları biraz rahatsız edebilir. Ama o kadar olur. Nihayetinde bilgi paylaştıkça çoğalan bir şey.

-İsim patenti almak istiyorum?

-Markamın patentini almak istiyorum?

-Marka tescil patenti nasıl yapılır?

-Marka patent başvurusu nasıl yapılır?

Yukarıdaki soru kalıplarının hepsi ne yazık ki yanlış. Marka ve patent birbirinden tamamen ayrılan iki ayrı hizmettir. En ufak alakaları dahi yoktur.

Marka, ayırt ediciliğinizi ortaya çıkaran isim, şekil gibi her türlü işarettir.

Marka tescili, bu ayırt ediciliği tescil etmenize yarayan hizmettir.

Marka tescil belgesi, marka isminize karar verip marka tescil başvurusu yaptıktan sonra Türk Patent ve Marka Kurumu tarafı kontrollerinden geçirilerek onaylanan belgenin adıdır.

Gördüğünüz gibi içerisinde patent ile ilgili hiçbir şeyden söz etmedik. Çünkü alakaları yok.

Peki patent nedir? Neden bunlar birbirine karışıp duruyor. İnsanlar her şeye patent demeye başladı. Bilmemek ayıp değil demişler. Hadi problemleri çözelim.

Wardenclyffe Kulesi, bilinen diğer adıyla Tesla Kulesi, 1901-1902’de Shoreham, New York’ta Nikola Tesla tarafından tasarlanan ve inşa edilen bir deneysel kablosuz iletim istasyonuydu. Patentlerin efendisi Nikola Tesla için E-Patent ayrı bir içerik hazırlayacaktır.

Patent, sınırlı bir yer ve süre için üçüncü kişiler tarafından buluşun izinsiz olarak üretilmesini, kullanılması veya satılmasını engelleme yoluyla sahibine tanınan tekel hakkıdır.

Patent tescil belgesi, bu hakkın kullanılabileceğini gösteren belgenin adıdır.

Özetlememiz gerekirse patent bir buluştur. Buluş, teknoloji alanında belirli bir sorunun çözümüne ilişkin özelliği olan fikir ürünüdür. Teknik nitelik taşımalıdır. Sanayi elveriş şartı aranır. Seri üretim yapılabilmelidir yani.  Buluş bazen yepyeni bir ürün yöntem veya prosesin yaratılması, bazen de bilinen bir ürün veya proseste yapılan ilerlemeye dönük bir iyileştirmedir.

Gördüğünüz gibi markayı ayrı patenti ayrı bir şekilde olabilecek en basit tanımlarla sizlere açıkladık.

Daha sonraki yazılarımızda faydalı model, endüstriyel tasarım, coğrafi işaretli ürün, entegre devre topografyası gibi farklı hizmetler hakkında da sizleri bilgi sahibi yapacağız. Ama bundan sonra en çok karıştırılan marka ve patent konularını çözdüğümüzü umuyoruz. Çünkü bunları karıştırmanız demek yapacağınız işlerde sizlere sorun çıkarabilir. En başta da belirttiğimiz gibi bilgi paylaştıkça çoğalan bir şeydir ve yazımızın başındaki sosyal medya linklerinden dilediğiniz yerde paylaşabilirsiniz.  

Marka ve Patent’i Bizim Anlatmamızı İsterseniz;

0850 308 53 30

Daha Fazla Yazı

Marka

Şirket Kurmadan Marka Tescili

Şirket kurmadan marka tescili yaptırmak ve haklarınızı korumak mümkündür ve E-Patent sayesinde oldukça basit bir işlemdir.

Marka

İsim Tescilinin Günümüz Dünyasında Önemi

İsim Tescili Neden Bu Kadar Önemlidir? Marka tescilinin neden kadar önemli olduğunu size maddelerle açıklamak istiyorum. Günümüzde rekabetin hızla arttığı iş dünyasında, işletmenizin fikri ve