Marka Tescili Satış İçin Neden Önemlidir?

Sosyal Medyada Paylaş

Marka Tescili Ürün Satışı Yapmadan Almanız Gerekiyor

Marka tescili, temelde kullandığınız ismi başkası kullanmasın ve siz biricik olun diye almanız gereken bir fikri haktır. Günümüz dünyasında birbirleriyle karışan yüzlerce belki de binlerce firma ismi var. Çoğunun aslında isim haklarını aldığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak yanılıyorsunuz. Bugün direkt satış yapan şahıslar ya da şirketler haklarını nasıl korur onlardan bahsedeceğiz. Öncelikle ürünlerinizi piyasaya sunmadan marka tescil diğer adıyla isim tescil başvurusunda bulunmanız çok daha iyi olur. Çünkü marka tescil başvurusu yaptığınız anda korumanız başlar ancak marka bir sürece girer. Minimum 3 ay sürebilecek bu tescil sürecinin sonunda her şey olumlu giderse tescilli bir marka oluyorsunuz ve 10 yılda bir yenileyerek markanızı sonsuza kadar koruyabiliyorsunuz. Evet sonsuza kadar. Yani markayı bir ev tapusu gibi düşünmenizde fayda var. Siz 10 yılda bir yeniledikçe ya da belki miras bırakacağınız çocuklarınız o marka sizindir.

Satış Yapan Biri Haklarını Nasıl Koruyacak?

Konumuza dönersek bir ürün çıkarttığınızda etiket, pazarlama, reklam vb. tonla harcama yapmadan önce ben bu ismi nasıl koruyacağım diye düşünmelisiniz. Öncelik isminizi korumak olmalı. Düşünsenize bir markayla ürünler çıkartıp tonla masraf yaptınız ve o ismi başkası tescillemiş size de dava açıyor mallarınızı toplattırıyor. Evet bu aslında en basit cezalardan biri. Haklarınızı öğrenip başlangıçta başvuru yaparsanız sorunlarınız çözülebilir. Önce marka ismi nedir? Buna karar vermelisiniz? Kısa, öz ve akılda kalıcı bir isim harika olurdu. Evet bunu çözdünüz. Şimdi sırada satış yaptığınız için satış sınıfından yani 35.marka sınıfından isminizin tescil başvurunuzu yapmak. Markada 1’den 45’e kadar sınıflar var. Her sınıfın kendi içinde özellikleri var. Ama en önemli nokta toptan, perakende satış sınıfı 35’tir. Ne ürün satarsanız satın fark etmeden 35’i işaretlemek zorundasınız. Ayrıca o isimden satış sınıfını kapatın ki ilerde birisi alamazsın.

Markayı Kimin Üstüne Alacağım Benim Şirketim Yok?

Aslında bu başka yazımızın konusu ama burada değinmek zorundayız. Marka ismine karar verdiniz. Satış sınıfı 35’i seçtiniz. Şimdi sırada markanızın sahibi kim olacak o var. En çok bize gelen sorular arasında şirketim yok markayı nasıl alacağım gibi önemli bir soru geliyor. Çoğu insan marka almak için şirket kurmak gerektiğini zannediyor. Bu tamamen yanlış. Marka şirketten bağımsız ilerler. Şirketiniz varsa şahıs şirketi, limited ya da anonim elbette ismi şirket üstüne alabilirsiniz. Ama şirketiniz yoksa da şahıs adına yani TC kimlik numaranız üzerine isminiz tescil ettirebilirsiniz. Zaten şahıs şirketinde aynı işlemler yapılır. Marka TC üstüne alınır. Ancak limited ve anonim gibi şirketlerde marka tescili için vergi dairesi ve vergi numarası gerekir. Çünkü marka direkt şirketin üstüne olur. Tabi burada şunu unutmayınız. Ortaklı şirketlerde firmanın sahibi markanın da sahibidir. Yani kaç ortak varsa şirkete o kadar ortak aynı zamanda markanın da sahibi oluyor.

Daha Fazla Yazı

Marka

İsim Tescilinin Günümüz Dünyasında Önemi

İsim Tescili Neden Bu Kadar Önemlidir? Marka tescilinin neden kadar önemli olduğunu size maddelerle açıklamak istiyorum. Günümüzde rekabetin hızla arttığı iş dünyasında, işletmenizin fikri ve

Marka

Marka Tescili Satış İçin Neden Önemlidir?

Marka Tescili Ürün Satışı Yapmadan Almanız Gerekiyor Marka tescili, temelde kullandığınız ismi başkası kullanmasın ve siz biricik olun diye almanız gereken bir fikri haktır. Günümüz