Marka Patenti Nasıl Alınır?

Marka patenti almak için ilk kural bu ismi nerede kullanacağınıza karar vermektir.
Marka patenti almanız sizi diğerlerinden öne geçirir. Bu yazımız bu işlemin nasıl kolayca yapılabileceğini ve kritik noktalarını anlatacağız.

Sosyal Medyada Paylaş

Marka Patenti Almanız İçin Gerekenleri Sıfırdan Anlatıyoruz

Marka patenti almanız için öncelikle şirket kurmanıza gerek yoktur. Önce buna bir açıklık getirelim. Çoğu kişi firmasının olmadığını düşünerek hayalindeki ismin hakkını almaktan vazgeçiyor. Ancak isminiz tescil ettirmeniz bir firmanız olmasına gerek yoktur. Direkt kendi adınıza isminizi alabilirsiniz. Diğer soruyu duyar gibiyim. Peki ya gerçekten şirket kurduğumda ne yapacağım? Açıkçası ne isterseniz onu yapacaksınız. Siz haklarınızı şirketinize devretmek istiyorsanız çok basit şekilde edebiliyorsunuz. Ama o zaman şunu unutmayın. Ortaklı bir şirket kuruyorsanız tüm fikri ve sınai haklarınızı şirkete devrettiğinizde şirkete ortak olan herkes isim haklarınıza da ortaktır. Tabi ortağınızı yoksa sıkıntı yok. En çok sorulan bu konuyu artık aştığımıza göre diğer konumuza geçelim.

Marka patenti almadan önce marka tescil sınıflarını bilmelisiniz.
Marka patenti almadan önce bilmeniz gerekenler

Ne İş Yapıyorsun? Yapmayı Düşünüyorsun?

Marka patenti almanız için başlangıçtaki en önemli kriter yaptığınız ya da yapmayı düşündüğünüz iştir. Yani Türk Patent ve Marka Kurumu sen bu isim hakkını almak mı istiyorsun tamam o zaman senin deyip tüm sektörlerden kullanmana izin vermiyor. Bunun için sektörlerine karşılık gelen numaralar belirlemiş. Bunlara marka emtia sınıfı deniyor. Toplamda 45 adet var. Hemen öyle ben nasıl seçeceğim? Hiç bilgim yok falan diye düşünme. Öncelikle çok basit. Çünkü senin için sınıf bulma robotu yaptık. Üstelik ücretsiz. Ayrıca 0850 308 53 30 numaralı telefon numaramızdan bize ulaşabilirsin. Yalnız sınıflarla ilgili en temel şeyi söylemeden geçmek istemeyiz. Sınıf seçimi yaparken 1’den 35’e kadar olan sınıflar üretimle ilgili sınıflardır. Yani bir şey üretiyorsan ya da üretmeyi düşünüyorsan. Buradan seçim yapacaksın. Ama sen ürettiğin ürünü satacaksan. Açıkçası biraz da buna mecbursun. 35. sınıfı almalısın. 35 marka patenti sınıf genel satış sınıfıdır. Öyle bir sınıftır ki 35 ister kıyafet sat, ister cep telefonu. Dilediğin her ürünü satabilirsin. Diğer önemli özelliği her yerde satış yapabilirsin. Yani fiziki bir mağazada açabilirsin. Dijital dünyada da satış yapabilirsin. 35’ten 45’e kadar olan sınıflar ise hizmet sınıflarıdır. İçlerinde gayrimenkul hizmetleri olacağı gibi mühendislik, sağlık gibi hizmetlerde olur.

Başvuruyu Yaptık Peki Ya Sonra?

Öncelikle marka patenti başvurusu yaptıysan koruman başladı. Marka düşürmemen üzerine kurulu bir sistemdir. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından başvurun bir sürece girdi. Bu süreci detaylı bir şekilde anlattığımız yazılarımız var. Onları aşağıda paylaşacağız. Ancak konuyla ilgili bize dönüş yaparsan kafandaki soru işaretlerini de gidermiş oluruz. Bilmen gereken en önemli kural. Doğru başvuru yapmaktır. Zamanınızın ve paranızın değerli olduğunu bildiğimiz için size açık çek veriyoruz. Lütfen endişelenmeyin ve her şeyi sorun. Bizim işimiz bu. Tüm süreci size anlatırız. Hiç merak etmeyin.

Daha Fazla Yazı

Marka

Şirket Kurmadan Marka Tescili

Şirket kurmadan marka tescili yaptırmak ve haklarınızı korumak mümkündür ve E-Patent sayesinde oldukça basit bir işlemdir.

Marka

İsim Tescilinin Günümüz Dünyasında Önemi

İsim Tescili Neden Bu Kadar Önemlidir? Marka tescilinin neden kadar önemli olduğunu size maddelerle açıklamak istiyorum. Günümüzde rekabetin hızla arttığı iş dünyasında, işletmenizin fikri ve