Şirket Kurmadan Marka Tescili

Şirket kurmadan marka tescili yaptırmak ve haklarınızı korumak mümkündür ve E-Patent sayesinde oldukça basit bir işlemdir.

Sosyal Medyada Paylaş

Şirket Kurmadan Marka Tescili Yapılır mı?

Şirket kurmadan marka tescili yapmak mümkündür. Evet doğru duydunuz. Bugün sizlere. Karar verdiğiniz ya da uzun süredir kullandığınız bir ismin haklarını nasıl alabilirsiniz anlatacağız. Üstelik isim hakkınızı alırken şirket kurmanıza da gerek yoktur. Hadi başlayalım. Öncelikle bilmeniz gereken ilk şey şu marka tescili diğer adıyla isim tescili ne iş yapıyorsanız yapın ilk atmanız gereken adımdır. Örneğin bir isim düşündünüz. Dediniz ki bu ismi Türkiye’de benden başka kimse kullanmasın. Sadece ben kullanayım. İşte bunun için fikri ve sınai haklarınızı bilmeli ve haklarınızı tescil ederek koruma altına almalısınız. Peki bu nasıl yapılıyor? Ne demiştik sizin bir şirketiniz yok. Sadece ben bu isim haklarını almak istiyorum diyorsunuz.

Şirketinizin Olmaması Marka Tescilinizi Almanız İçin Engel Değil

Öncelikle sizin her Türk vatandaşında olduğu gibi bir TC kimlik numaranız var. Türk Patent ve Marka Kurumu resmi marka ve patent vekilleri sizler için marka tescil başvurusu yapacağı zaman sizden marka sahiplik bilgisi isteyecektir. Vekilinize TC kimlik numarası, isim-soy isim, ikametgah adresi, telefon ve mail gibi bilgileri vereceksiniz. Bu sayede marka tescil başvurusu işlemleri şahıs olarak yapılmış olacak ve süreç sonunda markanızın sahibi şahsınız olacak. Aslında bu işlem bu kadar kolay ancak çoğu insan burada durumu karmaşık zannediyor ya da kendisi karmaşıklığa sürüklüyor. Şahıs olarak marka tescil diğer adıyla isim tescil başvurusu yapabilirsiniz. Süreç sonunda da markanızın sahibi TC kimlik numaralı başvurusunu yaptığınız kişi olacaktır. Peki ya daha sonra şirket kurarsanız ne olacak? Hadi birde bu konuya bakalım.

Markam Tescillendi Şirketi Sonra Kurdum Şimdi Ne Olacak?

Marka tescil sürecini başarıyla tamamladınız ve marka tescil belgenizi şahsınız adına aldınız. Daha sonra bir şahıs şirketi, limited şirketi ya da anonim şirketi kurdunuz ve artık markanın sahibinin şirketiniz olmasını istiyorsunuz. Öncelikle bunu yapmak zorunda değilsiniz. Markanın sahibi siz olarak devam edebilirsiniz. Ama siz yok benim ortaklarım var. Markanın da sahibi şirket olmasını istiyorlar gibi ya da farklı bilinmeyen konular geçiyorsa bu işlemler oldukça kolaydır. Şahıs şirketi kurduysanız ekstradan bir işlem yapmanıza gerek yok. Çünkü zaten markanız TC kimlik numaranız üzerineydi. Şirketinizde şahıs şirketi olduğu için bu aynıdır. Bir değişikliğe ihtiyaç yok. Ancak limited ya da anonim şirketlerinde iş değişir. Öncelikle notere gidip marka devir sözleşmesi yapmalısınız. Noterdeki memurlar bu konuya yabancı değillerdir. Noterde markanızı şirkete devir ettikten sonra bir devir evrakı verecekler size. Bu evrak çok önemlidir. Bu belgeyi vekilinize vereceksiniz. Vekilinizde bu belgeyle işlem yapması gerekiyor. Sakın unutmayın. Noterde yapılan işlem tek başına geçerli değildir. Vekilinize evrakı iletmeniz ve vekilinizin sistemden işlemler yapıp Türk Patent ve Marka kurumuna bu kararı bildirmesi gereklidir.

Daha Fazla Yazı

Marka

Şirket Kurmadan Marka Tescili

Şirket kurmadan marka tescili yaptırmak ve haklarınızı korumak mümkündür ve E-Patent sayesinde oldukça basit bir işlemdir.

Marka

İsim Tescilinin Günümüz Dünyasında Önemi

İsim Tescili Neden Bu Kadar Önemlidir? Marka tescilinin neden kadar önemli olduğunu size maddelerle açıklamak istiyorum. Günümüzde rekabetin hızla arttığı iş dünyasında, işletmenizin fikri ve